Hol kell munkaruhát hordani

Hol kell munkaruhát hordani?

munkacipő
munkacipő

 

Minden, amit a dolgozó ruházatként hord, munkaruhának hívják. Ez lehet általános használatú, védőruha, vagy kötelezően viselt munkaruha. Bár utóbbi kettő hasonló, mégsem ugyanazt jelentik, jelentős eltérés van köztük.

Ebből a cikkből kiderül, hol kell munkaruhát hordani.

Mi a különbség a munkaruha és a védőruha között?

Először is érdemes tisztázni, hogy mi a különbség a munkaruha és a védőruha között. Előbbi az igénybevételtől, a szennyeződéstől és a gyors elhasználódástól védi meg a dolgozó saját ruházatát. Fontos azonban tudni, hogy általában nem alkalmasak arra, hogy utcán viseljük őket. Ezzel szemben a védőruha eszközként szolgál, amely segít megakadályozni, hogy baleset érje a munkavállalót. Megvédi továbbá a fizikai és kémiai hatásoktól, ezáltal biztonságosabbá teszi a munkával töltött órákat. Egyes munkakörökben különböző védőruhák vannak, hiszen nem ugyanolyan kiegészítőket hord egy laboratóriumban dolgozó, mint egy gyári munkavállaló.

Mi a közös a két ruházatban?

A legfőbb közös a munkaruhában és a védőruhában az, hogy legtöbb esetben kötelezően viselendő. Emellett pedig akár egyenruhaként is szolgálhat, hiszen egy-egy cégnél általában ugyanazok a kritériumok a munkaruha és a védőruha tervezésekor.

A munkaruha jellemzői

A munkaruha elsősorban a dolgozó sajátját védi a koszolódástól és egyéb hatásoktól. Legtöbb esetben a munkaadó ingyen és bérmentve adja a munkavállaló számára, ám vannak olyan esetek is, ahol ez kicsit másként működik. Elterjedt szokás például, hogy ruhapénz áll rendelkezésre a dolgozók számára, amelyből saját maguk vásárolhatják meg a megfelelő kiegészítőket. Ebben az esetben a munkaadó felé elszámolással tartoznak, amelyet könnyedén megtehetnek akár egy számlával is.

Hol kell munkaruhát hordani?

Munkaruhát sok helyen kötelező hordani, de vannak olyan vállalatok, ahol csak ajánlott vagy egyáltalán nem szükséges. Előírás lehet viselni egy gyárban, egy vegyi üzemben, ételekkel foglalkozó cégnél, de akár egy ingatlanos is hordhat feliratos munkaruhát. Az, hogy hol kell és nem kell, legtöbb esetben a munkaadó vállalat határozza meg, ahol ilyen esetben szabályzatba foglalják azt.

Miből áll egy munkaruha?

A szett legtöbb esetben áll egy felsőből, lehet ez póló és pulóver egyaránt, illetve egy nadrágból. Ehhez szükséges beszerezni egy munkavédelmi cipőt is, ami lehet zárt, de akár nyitottabb változat is, attól függően, hogy az adott munkahelyen milyen szabályzat van életben.

A munkavédelmi cipő ára

A munkavédelmi cipő ára sok mindentől függ. Egy lábbeli lehet bőrből készült, műbőr, de akár velúr is, ezek ára pedig mind különböző. Az sem mindegy, hogy zárt vagy nyitottabb cipőre van szükség. Ebben az esetben beszélhetünk bakancsról, félcipőről, szandálról, papucsról vagy éppen klumpáról. Érdemes azonban minőségi darabot választani, hiszen a nap nagy részét ebben töltjük, így nagyon nem mindegy, hogy mennyire kényelmes az adott lábbeli. Fontos, hogy jól szellőzön, ne fülledjen be a lábunk a nap végére.

Összegezve

A munkaruha kötelező viselését a munkaadó írja elő. A dolgozónak a munkahelyükön minden nap a szabályzatban előírtak szerint kell megjelenniük. A munkaruha kötelező elemei között szerepel a pulóver, a nadrág, illetve a lábbeli is. A munkavédelmi cipő ára függ többek között a cipő anyagától és fajtájától, amely lehet csizma, de akár egy klumpa is.